Petre Toba belügyminiszter hétfőn ugyanis bejelentette, Romániában három újabb menekülttábort hoznak létre. Az egyiket Tasnádon! Az egykori csendőrlaktanyában hatszáz migránst helyeznének el. A mindössze 8600 (ebből közel 3000 magyar) lakosú kisvárosban!
„Mi is csak a sajtóból értesültünk a fejleményekről! Minket, az önkormányzatot egyelőre senki semmiről nem tájékoztatott hivatalosan!", háborog a Szatmár.ro megkeresésére Véron András alpolgármester. „A fejünk fölött született a döntés, minket meg sem kérdeztek és egyelőre nem is tájékoztattak, úgyhogy semmilyen konkrétumról nem tudunk beszámolni", tette hozzá.
Ami biztos, az egykori kaszárnyában hajdanán ezer katona állomásozott - 20-30 fős szobákban. Az épülethez kórház, étkező, sőt még termálfürdő is tartozik. Az épületegyüttes egyik része fel van újítva, itt továbbképzéseket tartottak, magyarázza Véron, a másik viszont jelenlegi állapotában használhatatlan. Viszont a belügyminisztérium tulajdonát képezi, „így nem nagyon tudunk beleszólni a dolgokba", fűzi hozzá az alpolgármester.
Az aggodalmakat tetőzik Tasnádon, hogy a kaszárnya alig 150-200 méterre van a városka termálstrandjától, a település legfontosabb bevételi forrásától, turistaattrakciójától. Amelyet - egyes adatok szerint - évente mintegy 200.000 vendég keres fel...
„Lehet, hogy egy-két új munkahely létrejönne, ám én úgy látom, a tasnádiak összességében nem örülnek a lehetőségnek", jelentette ki Véron.
"Több száz menekült betelepítése súlyos csapás lehet a városunk gazdaságára, hiszen a jelentős pénzforrásnak tartott turizmust vetheti vissza, ha elriasztják a turistákat" - mondta Vasile Mitrasca polgármester is a maszol.ro hírportálnak.
Romániának 6300 menekültet kell befogadnia az Európai Unió kvótarendszere alapján. Az első 300 menedékkérőt november végére várta, akiket a kvótarendszer alapján Olaszországtól kellett volna átvennie, de Mihaita Calimente, a külföldi hírszerzést felügyelő parlamenti bizottság elnöke azt közölte: a migránsok között nem voltak jelentkezők, akik a schengeni tagsággal rendelkező Olaszország helyett Romániába akartak volna jönni, erőszakkal pedig nem lehet áttelepíteni őket.
Az országban jelenleg hat befogadóközpont működik, ezeknek Bukarest, Giurgiu, a Máramaros megyei Nagysomkút, a Suceava megyei Radócz (Radauti), Galac, valamint Temesvár ad otthont, míg Tasnád mellett Capulung-Muscel, Bumbesti-Jiu lenne a másik két új tábor helyszíne.